TİKA, Somali’deki Üniversiteye 3D Robotik Kodlama Laboratuvarı Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Somali’de bulunan Zamzam Vakfı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü bünyesinde “3D Robotik Kodlama Laboratuvarı” kuruldu.

TİKA ve Zamzam Vakfı iş birliğinde Somali’nin başkenti Mogadişu’da bulunan Zamzam Vakfı Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin faydalanabileceği 3D Robotik Kodlama Laboratuvarı kuruldu.

Proje kapsamında Tokat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nden Mogadişu’ya giden beş teknik öğretmen, üniversitenin Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğretim görevlilerine ve öğrencilerinden oluşan toplam 197 kişiye, 5 gün boyunca teorik ve uygulamalı ‘3D Robotik Kodlama’ eğitimi verdi.

Bilgisayar Mühendisliği bölümünün fakülte binasında gerçekleştirilen eğitim ile Somalili öğrencilerin teknolojik alandaki bilgi, beceri ve yeterliliklerinin artırılması amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 2011 yılında TİKA tarafından kurulan “Tarım Okulu” bugün 1800 öğrencisiyle Zamzam Vakfı Üniversitesi olarak akademik hayatını sürdürmekte.