TİKA'dan Türk Macar Mutfağının Tanıtımına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen “Türk ve Macar Mutfağı” eğitimlerinin ikinci etabında, Macaristan mesleki liselerindeki Macar öğretmenler Bolu’da  Mengen ve Yeniçağa Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde "Macar Mutfağı" dersleri verdi.   

TİKA tarafından, Yeniçağa Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Budapeşte Gourmand İskola Aşçılık Okulu arasında hayata geçirilen projenin ilk etabında, Macaristan SZC Tóth János Mórahalom Turizm, Otelcilik ve Aşçılık Meslek Lisesinde ardından Gourmand Aşcılık, Turizm, Ticaret, Mesleki Eğitim Okullarında "Türk Mutfağı" dersleri düzenlenmişti.

Aşçılık Programının ikinci aşamasında ise anılan Macaristan mesleki iiselerindeki Macar öğretmenler Türkiye'ye gelerek Mengen ve Yeniçağa Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde "Macar Mutfağı" dersleri düzenledi.

24-29 Nisan 2023 tarihleri arasında düzenlenen eğitim programında Macar öğretmenler, Türk öğretmen ve öğrencilerle birlikte her gün farklı Macar yemekleri hazırladı. Eğitim programı, Yeniçağa Kaymakamı Bilal Çelik, Belediye Başkanı Recayi Çağlar, öğretmenler ve diğer katılımcıların yemeklerin tadımını yaplarının ardından katılımcı öğretmenlere sertifikalarının dağıtılması ile sona erdi.