TİKA’dan Uluslararası Tiyatro Festivaline Destek

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanlığı işbirliğinde, Kosova Prizren'de çalışmalarını sürdüren Art Theatre Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelenen “Parkta Güzel Bir Gün” oyununun sahnelenmesine Konya’da başlandı.

Kosova Prizren'de sahnelenen ve seyirci tarafından ilgiyle karşılanan ''Parkta Güzel Bir Gün'' adlı tiyatro oyunu, Türk izleyicisiyle buluşturulması amacıyla 16-19 Mayıs 2022 tarihler arasında Antalya’da gerçekleşen 12.Uluslararası Tiyatro Festivalinde sahnelenmişti.  Tiyatro oyunu Antalya’nın ardından, 20-31 Mayıs 2022 tarihler arasında Konya'da gerçekleşen 14. Bin Nefes Bir Ses Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivalinde sahnelenmeye başlandı.  

“Parkta Güzel Bir Gün” tiyatro oyunu İngiliz yazar Kieran Lynn tarafından yazılarak, dünyanın birçok yerinde oynanarak birçok dile çevrildi. Sınır, insan, aidiyet ve özgürlük konularını komedi diliyle ele alındığı oyunda, Hümanizm farklı bir açıdan ele alınıyor.

TİKA tarafından desteklenen Tiyatro festivalleri ile organizasyonlara katılan Kosovalı soydaş sanatçılarımızın farklı tecrübeler edinmelerinin yanısıra yeni iş birliği olanaklarının sağlanması hedefleniyor.