TİKA’dan Gürcistan İtfaiyesine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresine ısıya dayanıklı elbise ile ekipman desteğinde bulunuldu.

Gürcistan genelinde çeşitli teknik yardım ve iş birliği projelerini hayata geçirmeye devam eden TİKA, Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresinde görevli itfaiye personelinin kapasitesini artırmaya yönelik olarak ısıya dayanıklı elbise ve ekipman temin etti.

Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresinde düzenlenen teslim törenine T.C. Tiflis Büyükelçisi Ali Kaan Orbay, Gürcistan İçişleri Bakan Yardımcısı İoseb Çelidze, Acil Durumlar İdaresi Başkanı Teimuraz Mğebrişvili, TİKA Tiflis Koordinatörü Tuba Özütok ve bakanlık çalışanları katıldı.

Programda konuşan Gürcistan İçişleri Bakan Yardımcısı Çelidze, 6 Şubat’ta meydana gelen Maraş merkezli depremlerin kendilerini derinden etkilediğini ifade ederek Türkiye’ye taziyelerini iletti.

Depremde arama kurtarma çalışmalarına katılarak büyük fedakârlık gösteren Gürcistanlı ekipten övgüyle bahseden Çelidze, TİKA’ya sağladığı desteklerden dolayı teşekkür etti.

Acil Durumlar İdaresi Başkanı Mğebrişvili, 2022 yılında TİKA desteğiyle Gürcistan ve Türkiye'deki itfaiye-kurtarma personeline yönelik eğitimler düzenlendiğini belirtti. Ayrıca, dost ve komşu iki ülke arasındaki iş birliğinin önümüzdeki dönemde de devam etmesi temennisinde bulundu.