TİKA’dan Fırat Kalkanı Harekât Bölgesindeki Arıcılara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde arıcılık faaliyetleriyle uğraşan çiftçilere destek verilerek, Orta Anadolu ırkından arılar temin edildi.

TİKA, Suriye'nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı Harekât bölgesinde güvenliği sağlanmış alanlarda üretim kapasitesini artırmayı amaçlayan projeler geliştirmeye devam ediyor.

TİKA, Kilis İli Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Çobanbey Yerel Meclisi iş birliğiyle kırsal kalkınmanın önemli bileşenlerinden biri olan gıda güvenliği ve topraksız çiftçilerin gelirlerini arttırmayı hedefleyen çalışmalar yürütülüyor.

Çalışmalar kapsamında, arıcılık faaliyetleriyle uğraşan çiftçilere destek verilerek, özellikle değişen iklim koşullarına uyum sağlama yeteneği ve zorlu şartlarda verimlilik gösterebilme kabiliyetiyle bilinen dünyanın en dayanıklı arı ırklarından biri olan Orta Anadolu ırkından arılar temin edildi.

Proje ile, bölgedeki çiftçilere ekonomik fırsatlar sunarak yerel üretimin artmasına ve bölgedeki bal pazarının genişlemesine katkı sağlamayı hedefleniyor.