Ana Sayfa > Başkan

Dr. Serdar ÇAM
TİKA Başkanı

5 Haziran 2011 tarihinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı’na atanan Dr. Serdar Çam, bu görevinden önce Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü görevini yürütmekteydi. Dr. Çam, Eylül 2002-Ağustos 2009 tarihleri arasında yedi yıl süresince, T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM’deki Makamında Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı. Bu süre zarfında, dış ticaret ve dış politika konularında çalışmalar ve gelişmeleri yakından takip etti. 

1992-2002 yılları arasında, Ankara’da, İstanbul’da ve yurtdışında çeşitli şirketlerde yöneticilik yaptı. 1996-1999 yılları arasında MÜSİAD Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yürüttü. Üniversitelerde yarı zamanlı olarak uluslararası yatırım, uluslararası ticaret ve yönetim dersleri verdi. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Serdar Çam, Almanya ve Belçika’da Yüksek Lisans çalışmalarını yürüttü. Boston Üniversitesi’nden İşletme dalında Master derecesi aldı. Marmara Üniversitesi’nde Uluslararası Pazarlama dalında Doktorasını tamamladı. Babasının Dışişleri Bakanlığı’ndaki görevi nedeniyle ilköğrenimini Libya ve Fransa’da, ortaöğrenimini ise Lefkoşa Türk Maarif Koleji’nde tamamladı.

30 Mart 1966 Ankara doğumlu olan Serdar Çam, iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca ile temel düzeyde Almanca ve Arapça dillerini bilmektedir. Evli ve 3 çocuk babasıdır. TİKA Başkanı Serdar ÇAM’ın Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu ve Hoca Ahmet Yesevi Mütevelli Heyeti üyeliği bulunmaktadır.