TİKA, Eğitimde Dünya Ülkelerinin Ortak Standartlarda Buluşması İçin Çalışıyor

TİKA, Eğitimde Dünya Ülkelerinin Ortak Standartlarda Buluşması İçin Çalışıyor

Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) eğitimde teknik alt yapı eksikliğinin giderilmesi için her ülkede ihtiyaç duyulan yenilikler doğrultusunda farklı bir projeye imza atıyor.

Moğolistan Eğitim Kültür ve Bilim Bakanlığı’na bağlı Eğitim Değerlendirme Merkezine TİKA tarafından gerçekleştirilen donanım desteği projesi tamamlandı. Her aşamadaki eğitim kurumlarının ve kuruluşlarının kalitesini değerlendirmenin yanı sıra milli araştırma, yükseköğretime giriş sınavlarını ülke genelinde organize eden; 2011 yılı Haziran ayından itibaren bütün devlet okullarının sınıf bitirme sınavlarını da düzenlemeye başlayan merkeze TİKA tarafından dağıtıcı (server), güvenlik duvarı (firewall), Ağ anahtarlama (network switch), kesintisiz güç kaynağı (UPS), Ağ yönlendiricisi (network router) hibe edildi.

Revize edilen merkez projenin finalinde düzenlenen bir törenle TİKA tarafından Moğolistan Cumhuriyeti yetkililerine teslim edildi.
Törene T.C Ulan Batur Büyükelçisi A. Asım Arar, TİKA Ulan Batur Program Koordinatörü Rahman Nurdun, Koordinatör Yardımcısı Özlem Keskin ve Moğolistan Eğitim Kültür ve Bilim Bakanlığı’na bağlı Eğitim Değerlendirme Merkezi Müdürü Enkhbat Byambaa, Eğitim Değerlendirme Merkezi uzmanları ile pek çok basın mensubu katıldı.

Eğitim Değerlendirme Merkezi Müdürü Enkhbat Byambaa törende yaptığı konuşmada, eğitim merkezine yapılan donanım yardımının altını çizerek, Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkür etti.

Eğitimde dünya ülkelerinin ortak gelişmişlik düzeyini yakalaması için çalışan TİKA Moğolistan’da bir projeyi daha başarı ile gerçekleştirdi.