TİKA Desteğiyle Bosna Üretmeye Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Zlatni Zambak Derneği işbirliğinde Bosna’da tarımsal istihdamın artırılması ve verimli arazilerde üretim yapılması amacıyla Zenica, Žepçe Maglaj ve Zavidovići olmak üzere 4 bölgede Ahududu Ekimi ve Kırsal Kesimde İstihdam Sağlama Projesi’ni başlattı.

TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA, Zlatni Zambak Derneği işbirliğinde Bosna’da tarımsal istihdamın artırılması ve verimli arazilerde üretim yapılması amacıyla Zenica, Žepçe Maglaj ve Zavidovići olmak üzere 4 bölgede Ahududu Ekimi ve Kırsal Kesimde İstihdam Sağlama Projesi’ni başlattı.

Proje ile Bosna Hersek’te kırsal alanlarda yaşayan kişilerin hayat standartları ve şartlarını daha ileri seviyelere taşımayı ve bireylere ve dolaylı olarak ailelerine ulaşmayı hedefliyor. Bosna Hersek’te Orman meyveleri üretimi içerisinde Zenica-Doboj Kantonunda ahududu üretimi hızla artıyor. Özellikle Zeljezno Polje’de üretilen ahududulardan elde edilen başarının ardından TİKA’nın sağladığı destekle doğrudan bir geliri olmayan bölge sakinleri kendi arazilerinde artık ahududu yetiştirebilecek.

Proje kapsamında öncelikle Zlatni Zambak Derneği işbirliğinde bölgede arazi sahipleri içerisinde doğrudan bir geliri olmayan ihtiyaç sahibi 20 aile tespit edildi. Her yıl yararlanıcıların sayısının artırılması hedeflenen proje kapsamında her bir ailenin 1 dönümlük arazisinde ekim yapabilmesi amacıyla ahududu fidanı, sulama sistemi ve koruyucu tel gibi malzemelerden oluşan ekipman temin edildi.

Bosna Hersek’te üretilen ve verimi yüksek olan ahududu fidanları; 7 yıl süre ile bir dönümde yıllık 2 ton olmak üzere arazi sahiplerine ürün verecek. Proje kapsamında orman meyveleri ile ilgili üretim firmaları ile yapılan anlaşmalar doğrultusunda 20 aile ürünlerini satış garantisi ile üretecek.