TİKA’dan Sudan’ın Eğitim Alt Yapısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’da Nur-u Osmaniye Eğitim Merkezi tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından Sudan’ın eğitim alt yapısına destek kapsamında gerçekleştirilen projelere bir yenisi eklendi. Sudan’ın başkenti Hartum’un Umdurman Bölgesi Haşabe Köyü’nde bulunan ve İlköğretim seviyesinde eğitim verilen Nur-u Osmaniye Eğitim Merkezi binasının tadilatı ve tefrişatı tamamlandı.

Hartum Valiliğnin kontrol ve denetimi altında faaliyetlerini yürüten Haşabe Nur-u Osmaniye Eğitim Merkezi’ndeki 8 adet sınıf, idari ofisler,  lojman, cami ve ortak kullanım alanları TİKA tarafından bakım, onarım, tadilat çalışmaları tamamlanmış ve eğitim sınıfları, yönetici ve öğretmenler odasının, eğitim araç ve gereçleri, dolapları,  sıra, masa ve sandalyeleri yeniden temin edilerek donanımı gerçekleştirildi.

Başka bir eğitim kurumunun bulunmadığı 3.000 nüfuslu Haşabe Köyünde fiziki şartları oldukça kötü olan ve sınıf ve ek binaların yenileme çalışmaları tamamlanması ile yeni bir çehre kazanan eğitim merkezinde 500 ilköğretim öğrencisi eğitim-öğretim faaliyetlerine başladı.