Özbekistan'da Eğitim Alanında Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Özbekistan Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliğinde; Harezm Yangiarık İlçesindeki 11 numaralı ve Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti Çimbay İlçesi’ndeki 14 numaralı ortaokullara bilgisayar laboratuvarı ve ilkyardım odaları kuruldu.

 

Özbekistan Milli Eğitim Bakanlığı, eğitim alanındaki reformlara hız kazandırmak ve Aral Gölü’nün kurumasıyla başlayan çevre sorunlarından en çok etkilenen Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti ve Harezm Vilayetindeki ekonomik krizin olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla çalışma başlattı. Bu çalışma kapsamında, başta merkezden uzakta olan anaokulu ve ortaokulların donatılması hedeflendi.  

Özbekistan Milli Eğitim Bakanlığının talebi üzerine, TİKA tarafından Harezm Yangiarık İlçesi’ndeki 11 numaralı ve Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti Çimbay İlçesi’ndeki 14 numaralı ortaokullarda bilgisayar laboratuarı ve ilk yardım odası kurulmasına ilişkin proje gerçekleştirildi. Proje kapsamında her iki okulun bilgisayar laboratuvarları ve ilkyardım odalarının tadilatı yapılarak, çağdaş eğitim cihazları ile donatımı sağlandı.

Bilgisayar laboratuvarı cihazları ile ilkyardım odası malzemelerinin teslim edildiği törenlere, Harezm Vilayeti Milli Eğitim Müdürü Ergaş Hudaynazarov, Yangiarık İlçe Belediye Başkan Yardımcısı Bahadır Sadıkov, Okul Müdürleri Şer Koçkarov ve Dauletmurat Carılkaganov katıldı. Özbek yetkililer projenin, çevre sorunlarının bulunduğu bölgede yaşayan çocukların modern ve sağlıklı koşullarda eğitim almaları için büyük önem taşıdığını dile getirerek, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundular.

Proje ile çevre sorunlarından en çok etkilenen bölgelerdeki öğrencilerin uygun koşullarda eğitim görmeleri hedeflenmiş olup, ileride de benzer çalışmalara devam edilmesi planlanıyor.