Gürcistan AİSİ Engelliler Merkezi Personeli’ne Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gürcistan AİSİ Engelliler Merkezi Personeline Türkiye’de eğitim programı düzenlendi.  

TİKA, Gürcistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. 2013 yılında Eşitliğe Giden Yol Projesi kapsamında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te bulunan ve 60 engelli çocuğa hizmet veren AİSİ Engelliler Merkezi’nin tadilatı TİKA tarafından yaptırılmıştı. Merkezin bahçesinde mini bir uygulama serası kurulmuş, ayrıca merkezde rehabilitasyon sürecinde çocukların kullanacağı mobilya, müzik ve spor aletleri temin edilmişti.

2017 Temmuz ayında AİSİ Engelliler Merkezi, engellilere yönelik olarak Türkiye’de uygulanan bakım ve rehabilitasyon çalışmalarına ilişkin olarak bir tecrübe paylaşım programı gerçekleştirilmesi konusunda TİKA’nın desteğini talep etmişti. Bu çerçevede AİSİ Engelliler Merkezinde çalışan personelinden 5 kişilik doktor heyete, Türkiye’de benzer kurumlarda idari yapı ve rehabilitasyon süreçleri hakkında bilgi edinmek amacıyla eğitim inceleme programı düzenlendi.

Program kapsamında, Bayrampaşa Belediyesi Fizik Tedavi ve Engelliler Rehabilitasyon Merkezi, İstanbul Engelliler Merkezi, Bağcılar Engelliler Sarayı, Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi, Türkiye Omurilik Felçliler Derneği, Engelliler Sürekli Eğitim Merkezi ve İstanbul Darülaceze Müdürlüğü ziyaretleriyle özel eğitim uygulamaları yerinde gözlemlendi.

Söz konusu çalışma ziyaretlerinde alanında uzman öğretmenler, özel eğitim öğrencilerinin tanımlanması, yönlendirilmesi ve yerleştirilmesi hakkında bilgiler verildi. Bununla birlikte öğrencilere yönelik eğitim programları ve öğretim yöntem ve teknikleri hususunda da bilgilendirmeler yapıldı. Yapılan ziyaretlerde öğrencilerin yaptığı faaliyet ve gösteriler de büyük bir ilgi ve takdirle izlendi.

Program kapsamında Gürcü heyete Türkiye’deki özel eğitim uygulamaları (Tanılama-Yönlendirme-Yerleştirme süreçleri, Eğitim Ortamları, Eğitim Programları, Öğretim Yöntem ve Teknikleri), özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilere yönelik yapılan sosyal ve kültürel faaliyetler, özel eğitim ihtiyacı olan bireylere yönelik düzenlenen mesleki eğitim programları hakkında bilgi verildi.