Başbakan Erdoğan TİKA Tarafından Restorasyonu Tamamlanan Mustafa Paşa Camii'nden Dünyaya Seslendi


’’Ezan Burada Da Aynıdır, Amerika’da Da Aynıdır, Türkiye’de De Aynıdır, Japonya’da Da Aynıdır”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaretlerini gerçekleştirmek üzere Makedonya’nın başkenti Üsküp’e gitti. Burada görüşmelerinin ardından Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu yapılan Mustafa Paşa Camii’ni ziyaret etti. Erdoğan, geçtiğimiz Temmuz ayında Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın katılımıyla halka açılan cami hakkında yetkililerden bilgi aldı. Daha sonra Mustafa Paşa Camii’nin avlusunun dışına kurulan kürsüde konuşma yapan Başbakan, Makedonya’daki soydaşlarımız kadar dünyaya da seslendi.

Erdoğan, Türkiye’de yaşayan Makedonya göçmenlerinin ve Makedonya’daki soydaşların iki ülke arasında bir köprü olduklarını vurgulayan konuşmasında, “Aradaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun bizim gönüllerimiz, sevincimiz, hüznümüz bir. Üsküp’ün, Kalkandelen’in, Gostivar’ın, Manastır’ın Debre’nin, Ohri’nin yüreği ile İstanbul’un, Bursa’nın, İzmir’in, Ankara’nın tüm Türkiye’nin yüreği aynı anda atıyor. Şundan emin olun; siz burada ne kadar mutlu, huzurlu olursanız, biz de Türkiye’de o kadar mutlu ve huzurlu oluruz. Sizin sevinciniz, bizim sevincimiz; sizin hüznünüz, bizim hüznümüzdür. Biz sizlerin huzuru ve mutluluğu için Türkiye olarak her türlü gayreti sarf ediyoruz. Makedonya makamları nezdinde sorunların çözümü için takipçi oluyoruz. Bu ziyaret vesilesiyle Üsküp, Kalkandelen, Gostivar, Ohri’de inşallah temaslarda bulunacak orada da kardeşlerimizle kucaklaşacağız” dedi.

Erdoğan’ın Gündeminde TİKA Vardı
TİKA’nın ülkedeki çalışmalarına değinen Başbakan “Üsküp Mustafa Paşa Camisi 1492 yılında inşa edilmişti. Dünya genelinde Türkiye’nin tarihine, tarihi eserlerine, kültür mirasına sahip çıktığımız gibi burada Makedonya’da da ata yadigârı esereler sahip çıktık, sahip çıkıyoruz. TİKA tarafından başlanan kapsamlı restorasyon tamamlandı ve cami bu yıl Ramazan ayında hamd olsun başbakan yardımcım tarafından açıldı” diyerek Makedonya’da Türkiye’nin gerçekleştirdiği çalışmalara değindi
.
Birlik, Dostluk, Kardeşlik
“Mustafa Paşa Camii’nin, Üsküp’te bulunan diğer camiler gibi barışın, dostluğun ve kardeşliğin sembolü olması gerektiğini” söyleyen Erdoğan, “Arnavutuna, Türküne, Romanına, aklınıza ne gelirse hepsine hitap ediyorum. İslam, silm kökünden, yani barış anlamına gelen bir dindir. İslam barışın, kardeşliğin, muhabbettin dinidir. Ezanlar namaza olduğu kadar, felaha, barışa çağrı yaparlar. İşte Mustafa Paşa Camisi de inşallah 519 yıldır olduğu gibi bundan sonra da Üsküp’de barışın sembolü olacaktır. Bu camide hocaefendi Türk’tür, hocaefendi Arnavut’tur, Roman’dır diye bir ayrım yapılamaz, yapılmamalıdır. Yani burada bir hafta çıkar bir Arnavut hocamız hutbeyi irat edebilir. Bir hafta çıkar bir Türk hocamız hutbeyi irat edebilir, bunlar asla birbirimizi rahatsız etmemeli. Eğer rahatsız ediyorsa burada bir sıkıntı var demektir. Demek ki biz o zaman dinimizi anlamadık, dinimizi bilmiyoruz. Eğer dinimizi biliyorsak o zaman bu tür bir yaklaşama asla müsaade etmemeliyiz.’’ cümleleriyle Makedonya’da yaşayan Müslümanlar kadar dünyaya da seslendi.

Erdoğan’ın Mustafa Paşa Camii avlusundaki konuşmasının ana başlığı birlik ve kardeşlikti.

“Bizim tek ortak çağrımız evrensel olarak ezandır” cümlesini yineleyen Başbakan, konuşmasına “’Ezan burada da aynıdır, Amerika’da da aynıdır, Türkiye’de de aynıdır, Japonya’da da aynıdır, nereye giderseniz gidin aynıdır, çünkü evrenseldir. Bunu böyle bileceğiz. Ama camideki hutbeyi Arnavut hoca okurken ’Türkler çıkıp gitsin’, Türk okurken ’Arnavut çıkıp gitsin’ böyle bir yaklaşım olamaz. Bu İslam’ın kendi anlamına terstir. Eğer bu tür yaklaşım içinde olanlar varsa kendilerini gözden geçirmeleri lazım. Çünkü İslam asla ayrımcılık kabul etmez. Çünkü bizde birlik vardır, beraberlik vardır, dayanışma vardır. Buna asla müsaade etmeyeceğiz. Birileri zaten bölmeye çalışıyor. Buna siz nasıl fırsat verirsiniz? Onun için burada barışa, birliğe, beraberliğe koşacağız, o ilahi sese koşacağız. Onun için zaten buralara geliyoruz, bu ibadetlerimizi yapıyoruz.’’ diyerek devam etti.

Üsküp İstanbul’dur, İstanbul Üsküp
Üsküp ile İstanbul’un ortak yanlarını anlatan Erdoğan, Mustafa Paşa Camii’nin avlusunu dolduran binlerce insanı duygulandırdı. ’’Üsküp ile İstanbul’un çok ortak yanı var. Her ikisinin de ortasından su akıyor, göğe minareler yükseliyor. Üsküp ve İstanbul, tarih ve medeniyet kokuyor. Bu kardeşliği hiç bozmadan sürdüreceğiz. Dayanışmamız, muhabbetimiz inşallah daim olsun. Camimiz inşallah hayırlara, barışa kapı olsun. Başta Mustafa Paşa olmak üzere caminin inşasında, bakımında, restorasyonunda emeği geçenlerden Allah razı olsun.

Sizlerle çok daha fazla bir arada olmak isterdim, ancak yoğun programımız var. Karşımda International Balkan University’i (Uluslar arası Balkan Üniversitesini) görüyorum ve onunla gurur duyuyorum. Burada okuyan tüm kardeşlerimize, mütevellisinden rektörüne, hocalarına kadar hepsine teşekkür ediyorum. İnşallah asıl kampusları bittiği zaman çok daha farklı bir noktaya ulaşacaklar. İnanıyorum ki o zaman fiziki şartlar çok daha güzel olacak. Şunu unutmayın, her kutlu doğum sancılı olur. İlk mezunlar belki bu işin o sancılı günlerini yaşadılar, ama her geçen gün güçlenen üniversite gelecekte çok daha farklı bir şekilde huzurlu bir ortamın da hazırlayıcıları olacak. Onun için başarınız çok önemli” cümlesiyle sözlerini tamamlayan Erdoğan’ın konuşması sık sık alkışlarla kesildi.

TİKA Tarafından Restorasyonu Tamamlanan Mustafa Paşa Camii’ne Ziyaretçi Akını
Makedonya halkı “Üsküp Seninle Gurur Duyuyor” yazılı pankartlarla Başbakan’a sevgi gösterisinde bulunurken; Erdoğan, kendisine gösterilen ilgiye “Biz de sizinle gurur duyuyoruz” cümlesiyle karşılık verdi.

Konuşmasının ardından Başbakan Uluslararası Balkan Üniversitesini ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

TİKA tarafından restorasyonu geçtiğimiz Temmuz ayında tamamlanan Üsküp Mustafa Paşa Camii, Erdoğan’ın seslenişinin ardından ziyaretçi akımına uğradı.